Jak uprawiać konopie?

Według Jorge Cervantesa autora „The Cannabis Encyclopedia” sezon ogrodniczy rozkwita w północnej Ameryce, nadszedł zatem najwyższy czas na sadzenie małych nasionek z których wyrosną naprawdę mocne i silne rośliny. Poniżej Cervantes dzieli się z nami jak wygląda jego proces wschodzenia nasion, które zamienią się w zdrowe pędy.

1. Namocz nasiona przez noc w szklance zwykłej wody. Początkowo mogą unosić się na powierzchni, ale za kilka minut osiądą na dnie. Upewnij się, że nasiona są dobre i mokre, tak że woda przenika zewnętrzną powłokę i aktywowany jest wzrost. Nie pozwól, aby nasiona nasączały się przez ponad 24 godziny, lub by były zbyt mokre, cierpią one bowiem z powodu niedoboru tlenu, a następnie zgnilizny.
2. Usuń nasiona ze szklanki wody. Wylej wodę na dwa papierowe (lub szmaciane) ręczniki na talerzu. Zawiń tymi ręcznikami nasiona.
3. Opróżnij wodę z talerza, przechylając go na bok.
4. Nasiona umieść w ciepłym miejscu (70°F – 80°F, 21°C – 27°C), upewniając się, że są w ciemności. Niektórzy ogrodnicą ustawiają talerz w pozycji pionowej (tak aby korzeń pierwotny rósł w dół). Nasiona mogą być również ustawione na ruszcie dla drenażu i cyrkulacji powietrza
5. Sprawdź poziom wilgotności ręczników kilka razy dziennie, podlewając raz lub dwa, aby utrzymać je równomiernie wilgotne. Nie należy doprowadzić do sytuacji, aby ręcznik był suchy. Pozwól aby nadmiar wody odprowadził się swobodnie. Ręczniki papierowe lub szmaciane zachowują wystarczającą ilość wilgoci, aby nasiona mogły kiełkować w ciągu kilku dni. Każde nasionko zawiera wystarczającą ilość pożywienia aby kiełkować. Zapobiegaj atakom grzybów przez podlewanie łagodnym 2-procentowym wybielaczem lub organicznym roztworem grzybobójczym.
6. Za kilka dnia nasiona zaczną kiełkować. Kiedy nasiona wykiełkują i biały korzonek każdego nasionka jest widoczny, użyj pincety aby ostrożnie podnieść delikatne, kiełkujące nasiona i posadzić je. Nie czekaj, aż białe korzonki wyrosną ponad 0,25 cala (1 cm) przed sadzeniem. Sadz każde kiełkujące nasionko z czubkiem białego korzonka skierowanego w dół. Uważaj aby nie narażać delikatnego korzonka na długotrwałe światło i powietrze. Przykryj kiełkujące nasiona liczącym od 0.25 do 0.5 cala cienkim, wilgotnym podłożem.

Inne wskazówki:
Kwestie nawadniania

Zbytnie oraz niedostateczne nawadnianie stanowią największe przeszkody, z którymi ogrodnicy muszą stawić czoła podczas kiełkowania nasion i rosnących sadzonek. Utrzymuj glebę równomiernie wilgotną, ale nie rozmokłą. Nie
pozwól aby powierzchnia podłoża była sucha zbyt długo. Umieszczenie kostek korzeniowych lub sadzonek na ruszcie pozwala na dobry drenaż. Płaska donica z podkładką termiczną może wymagać codziennego podlewania, a doniczka o pojemności 3,8 litra będzie potrzebować podlewania co trzy dni lub dłużej. Kiedy powierzchnia podłoża jest sucha (głębokość 0,25 cala (1 cm), to czas aby ją podlać. Pamiętaj, że jest kilka korzeni, które absorbują wodę podczas wczesnego wzrostu i są one bardzo delikatne.

Trudne przypadki

Niektóre nasiona mają bardzo twardą powłokę zewnętrzną (testa) i trudno jest im kiełkować. Takie denerwujące przypadki mogą być zmiękczane lub spulchniane, aby woda mogła przeniknąć. Aby spulchnić wypełnij pudełko po zapałkach kawałkiem drobno-ziarnistego papieru ściernego lub patyczkami do polerowania paznokci. Umieść nasiona w pudełku i potrząsaj nim przez 10 do 15 sekund. Wyjmij nasiona i upewnij się zostały one trochę porysowane. Lekkie porysowania pozwolą na przenikanie wody i wprawią w ruch kiełkowanie.
1. Umieść nasiona w pudełku po zapałkach wyłożonym patyczkami do polerowania paznokci lub papierem ściernym.
2. Zamknij nasiona w pudełku.
3. Potrząsaj pudełko przez 10 do 15 sekund aby nasiona się spulchniły.

 

Jest to fragment z „Encyklopedii Cannabis” autorstwa Jorge Cervantesa, znanego na całym świecie z uprawy konopi wewnątrz budynków, na zewnątrz i w szklarni.